Body-Solid BSTFRP18F 18" Premium Foam Roller (New)
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Our high density EVA Foam Rollers are ultra firm and rigid, yet soft to the skin. The high density Foam Rollers are sturdy and resilient, providing increased durability verses cheaper Foam Rollers. The high density Foam Rollers will hold up in more demanding applications. Also, the black color will stay clean looking longer. The BSTFRP18F and BSTFRP36F latex free Foam Rollers are perfect for balance exercises, stability exercises, strength training, and deep tissue massage. The Foam Rollers’ design enhances balance, body awareness, muscle re-education, muscular flexibility, and dynamic strength. Foam Rollers are an exceptional self massage aid for all major muscle groups. The BSTFRP36F is 6" round and 36" long, this premium high density Foam Roller is the elite foam roller option. The very portable BSTFRP18F is 6" round and only 18" long making it the choice for people who want the best and want to be able to take it with them wherever they go. Both are made from high density EVA foam.
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Body-Solid BSTFRP18F 18" Premium Foam Roller (New) | Fitness Superstore